Historia Poradni
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Rykach powołana została 1.01.1969 r. przez Inspektora Wydziału Oświaty i Kultury w Rykach Ludwika Kuchnio, jako Powiatowa Poradnia Wychowawczo-Zawodowa.
Celem jej działania było udzielanie rodzicom (opiekunom), nauczycielom pomocy w zapobieganiu trudnościom wychowawczym i ich rozwiązywaniu oraz wyborze przez młodzież kierunku dalszego kształcenia i zawodu.
W zachowanym Orzeczeniu w sprawie utworzenia Powiatowej Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Rykach czytamy, iż ,,Poradnia swoją działalnością obejmuje Powiat Ryki”, w skład którego wchodziło wtedy 7 gmin.
W dniu 28.09.1993 r. Poradnia Wychowawczo-Zawodowa w Rykach została przekształcona przez Kuratora Oświaty w Lublinie w Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Rykach.
Organizatorką i pierwszym dyrektorem Poradni w okresie od stycznia 1969 r. do listopada 1971r. była mgr Stanisława Liszewska. Następnie funkcję dyrektora Poradni pełniły:
- od 1 listopada 1971 r. do 31 grudnia 1991 r. – mgr Alina Dąbrowska
- od 1 stycznia 1991 r. do 31 sierpnia 2017 r. – mgr Alicja Kuchnio
- od 1 września 2017 r.- dr Mirosława Brasławska – Haque
W ciągu 50 lat swojej działalności Poradnia pięciokrotnie zmieniała miejsce pobytu.
Początkowo na krótko, bo zaledwie na rok, udostępniono nowo powstałej placówce pomieszczenie w jednym z domków dla nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 przy ulicy Żytniej.
W dniu 25.06.1970 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rykach przyznało Poradni samodzielny budynek mieszczący się przy ul. Plac Wolności, składający się z 4 pomieszczeń. W budynku tym mieścił się zakład odzieżowy, ale został on przystosowany do potrzeb placówki oświatowej i Poradnia mimo niedogodności funkcjonowała w nim do 1976 r. W roku tym przydzielono Poradni 3 pokoje w Urzędzie Miasta i Gminy w Rykach.
Od 1986 r. Poradnia wynajmowała początkowo 3 pokoje w Internacie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach, a po przedzieleniu dwóch z nich ściankami działowymi, wygospodarowane zostały gabinety: psychologiczny, pedagogiczny i logopedyczny, a także gabinet dyrektora i sekretariat. Archiwum zawierające dokumentację badanych dzieci mieściło się w dwóch dużych szafach w jedynym nieprzedzielonym ścianką działową gabinecie logopedycznym.
W 1996 r. lokal zajmowany przez Poradnię powiększył się, dzięki wyrażonej na to zgodzie Kuratora Oświaty Zbigniewa Kaznowskiego oraz uprzejmości dyrektora ZSZ Nr 2 w Rykach Krzysztofa Wojewody, o kolejne 3 pomieszczenia z zasobów Internatu. Stworzyło to lepsze warunki do pracy wszystkim pracownikom, zaś archiwum przeniesiono do odrębnego, przystosowanego pomieszczenia.
W lipcu 2002 roku Poradnia zajmowała lokal na I piętrze Internatu i mieściła się tam do końca roku szkolnego 2004/2005.
Od początku roku szkolnego 2005/2006 Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Rykach zajmuje lokal na II piętrze Internatu ZSZ Nr 1, składający się z pięciu gabinetów, w tym jednej dużej sali przeznaczonej na prowadzenie spotkań szkoleniowych oraz dwóch gabinetów psychologicznych, gabinetu pedagogicznego i logopedycznego. Ponadto znajduje się tu także: gabinet dyrektora, sekretariat, archiwum, pokój socjalny i poczekalnia dla klientów.
W styczniu 2013 roku lokal Poradni powiększony został o duże pomieszczenie przystosowane do prowadzenia rehabilitacji oraz terapii integracji sensorycznej.
W przeszłości w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej pracowali:
Kadra kierownicza:
Stanisława Liszewska
Alina Dąbrowska
Alicja Kuchnio
Pracownicy pedagogiczni:
Agnieszka Biernacka
Joanna Dras
Adam Garstka
Hanna Kalisz
Barbara Karst
Włodzimierz Korczak
Jadwiga Korżyk
Anna Markiewicz
Bogumiła Mikusek
Elżbieta Milewska- Mądry
Witold Natoniewski
Irena Orkisz
Bernarda Osiak
Agnieszka Ośko
Pracownicy administracji i obsługi:
Lidia Bachanek
Mieczysława Cabaj
Jadwiga Deres
Janina Naduk
Jolanta Napiórkowska
Zofia Polak
Emilia Szczebelska
Lekarze pediatrzy (członkowie zespołów orzekających):
Jadwiga Banaś
Bożena Olszewska
Grażyna Radomska
Remigiusz Sławiński
Iwona Terlecka- Binięda